Świetlówki LED – Zaplanuj ekonomiczne oświetlenie w biurze, przedszkolu i żłobku

Na co zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie ekonomicznych źródeł światła

Wybór odpowiednich źródeł światła to kluczowy krok w planowaniu ekonomicznego oświetlenia. Świetlówki LED, żarówki LED oraz lampy LED to najczęściej wybierane opcje ze względu na ich energooszczędność i długą żywotność. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze i zakupie ekonomicznych źródeł światła zamiast tradycyjnych źródeł światła

Najczęściej używanym oświetleniem, nie tylko stosowanym w biurach ale także przedszkolach, żłobkach i punktach opieki są świetlówki liniowe oraz oświetlenie LED. Oświetlenie LED jest obecnie liderem w zakresie oszczędności stosowania oświetlenia. W porównaniu do tradycyjnych źródeł światła, takich jak konwencjonalne żarówki, LED charakteryzuje się dłuższą żywotnością i znacznie niższymi kosztami eksploatacyjnymi. Z uwagi na początkowo stosunkowo wysokie koszty zakupu oświetlenia LED planując modernizację lub uruchomienie nowego oświetlenia, w wielu przypadkach świetlówki liniowe są niezastąpione. W rankingu energooszczędności świetlówki liniowe nie plasują się aż tak wysoko jak oświetlenie LED ale nadal są chętnie stosowane do oświetlenia pomieszczeń. Zobacz czym się charakteryzują. Przeczytaj jak dobrać ich odpowiedni rodzaj do otwieranego lub modernizowanego lokalu czy biura.

Świetlówki liniowe są jednym z najbardziej ekonomicznym źródłem oświetlenia stosowanym do oświetlenia lokali użytkowych.

Przeczytaj także: Czym jest temperatura barwowa oświetlenia i jaki ma wpływ na funkcjonowanie człowieka?

banknot

Co wybrać: oświetlenia oparte na świetlówkach liniowych czy LED, biorąc pod uwagę barwę światła?

Świetlówki liniowe nadal są i będą popularnym wyborem w przypadku, gdy kluczowym kryterium jest niska cena oddania lokalu/obiektu do użytku, a drugorzędne znaczenie mają nakłady na eksploatację i ewentualny serwis. Jednak coraz częściej tuby LED stają się popularną alternatywą dla tradycyjnych świetlówek liniowych, oferując szeroki asortyment mocowań i długości, kompatybilność z nowoczesnymi układami elektronicznymi oraz zalety, takie jak większa efektywność energetyczna i długa żywotność. Często ma to miejsce, gdy firma inwestora nie użytkuje pomieszczeń samodzielnie, a wynajmuje je innym podmiotom, przekładając na nie koszty energii. Jeśli uruchamiamy przedszkole, czy żłobek i mamy trochę więcej środków finansowych na start to warto zainwestować w oświetlenie LED.

Zalety świetlówek liniowych:

  • stosunkowo niska cena
  • dobre oddawanie barw
  • wytwarzają około 5 razy mniej ciepła niż żarówki
  • posiadają stosunkowo długi okresem użytkowania (około 15 tys. godzin)
  • posiadają wyższą skuteczność świetlną (do 105 lm/W)
  • szerokim zakresem oferowanej temperatury barwowej (2500K do nawet 12000K)
  • ich strumień światła w mniejszym stopniu zależy od napięcia prądu (niż przy żarowych źródłach światła)
  • stosunkowo niskimi cenami opraw oświetleniowych w którym montujemy wspomniane świetlówki

Wady świetlówek:

  • znaczący spadek emitowanego strumienia świetlnego przy niższych temperaturach otoczenie. W przypadku np. świetlówek T5 przy temp. 0 stopni Celsjusza otrzymujemy tylko 35% nominalnego strumienia świetlnego. Z tego też powodu świetlówki generalnie nie nadają się pomieszczeń i otwartych miejsc w których świetlówka będzie „narażona” na niskie temperatury. Oczywiście jest możliwość pracy świetlówek przy niższych temperaturach ale uzyskujemy to poprze zastosowanie niestandardowych opraw oświetleniowych i dodatkowego uszczelnienia (co oczywiście zwiększa koszty takiej oprawy).
  • niższa żywotność działania oświetlenia przy częstych cyklach włączenia i wyłączenia oświetlenia

Najczęściej spotykane i stosowane rodzaje „rury oświetleniowej”

Najczęściej na rynku można spotkać świetlówki liniowe o symbolu T5, T8. Symbol ten mówi o średnicy rury, w której odbywa się wyładowanie elektryczne. Warto również wspomnieć o zastosowaniu profili aluminiowych, które nie tylko ułatwiają montaż taśm LED, ale także odprowadzają ciepło, co wpływa na ich żywotność. Profile aluminiowe pełnią funkcje dekoracyjne i zabezpieczające, a dostępne są różne typy profili i akcesoriów, które można z nimi zainstalować.

T5

Rura jarzeniowa tego typu posiada średnicę jedynie 16 milimetrów. Ze względu na swoją małą średnice (w stosunku do modelu T8), jest często stosowana w oświetleniu meblowym i akwarystycznym, a także w sklepach. Występują dwa rodzaje świetlówek T5 – zwykłe oraz te ze zintegrowaną obudową.  Świetlówki liniowe T5 występują w rozmiarach o długości 55 centymetrów, 85 centymetrów i 115 centymetrów. Bardzo rzadko są stosowane jako oświetlenie główne pomieszczeń. Nie posiada ona tak dużego strumienia świetlnego jak świetlówka module T8. Z uwagi na swoją wielkość można je spotkać jako oświetlenie dodatkowe w szafkach kuchennych, szafach i garderobach. Ze względu na powyższe nie jest stosowana jako oświetlenia główne w lokalach.

T8

Świetlówki liniowe o rozmiarze T8 są najpopularniejsze w naszym kraju. Są to świetlówki o średnicy rury 26 milimetrów. Posiadają trzonek G13 i praktycznie są stosowane wszędzie. Najczęściej umieszcza się je w kwadratowych lub prostokątnych oprawach rastrowych natynkowych lub podtynkowych oraz tych przeznaczonych do sufitów podwieszanych.  Długością świetlówek o trzonku G13 są kolejno rozmiary: 60, 90 i 120 cm.

Inne rodzaje świetlówek T12, T4 i T2 są albo wycofywane z rynku albo dopiero co wprowadzane.

Oprawa natynkowa 4x18W – najczęściej montowana oprawa oświetleniowa i świetlówka w przedszkolach,  żłobkach, punktach opieki nad dziećmi, biurach, sklepach i szkołach

Najczęściej stosowanym rodzajem oświetlenia opartego na tym popularnym i zarazem ekonomicznym oświetleniu są oprawy rastrowe kwadratowe i prostokątne. Oprawy rastrowe kwadratowe mają wymiar 64 x 64 cm. Przeznaczone na 4 sztuki świetlówek liniowych o mocy 18 Wat (każda) typu T8. Oprawa rastrowa do świetlówek liniowych 4 x 18W może mieć postać zarówno obudowy przeznaczonej do montażu w sufitach podwieszanych, jak i oprawy zarówno natynkowej jaki i podtynkowej. Ze względu na pracochłonność montażu najczęściej wybierane są oprawy natynkowe lub montowane w sufitach podwieszanych. Lampy wiszące są również popularnym wyborem w tych przestrzeniach, oferując nowoczesność oraz efektywność energetyczną w porównaniu do tradycyjnych źródeł światła.

Oprawa rastrowa 4 x 18W natynkowa

Przeznaczona do oświetlania sal komputerowych, biur, urzędów, holi i korytarzy, miejsc pracy z monitorami komputerowymi, sal wykładowych i konferencyjnych oraz różnorodnych pomieszczeń użyteczności publicznej. Montuje się ją (jak sama nazwa wskazuje na tynku) co znacznie skraca czas montażu. Alternatywną metodą instalacji może być montażu taśm led, który pozwala na dostosowywanie oświetlenia LED w różnorodny sposób, podkreślając rolę taśm LED w nowoczesnych projektach oświetleniowych.

Oprawa rastrowa 4 x 18W podtynkowa

Przeznaczona jest dokładnie do tych samych pomieszczeń co oprawa natynkowa, lecz cała lampa umieszczona jest w tynku. Warto jednak zwrócić uwagę na materiały, z których wykonane są oprawy. Na przykład, oprawy wykonane z tworzywa sztucznego są mniej skuteczne w odprowadzaniu ciepła, co może skracać żywotność taśm LED.

Oprawa rastrowa 2 x 36W podtynkowa

Zalety stosowania powyższych opraw oświetleniowych (i świetlówek) jak taka sama jak w przypadku opraw i świetlówek 18W przeznaczonych do opraw rastrowych 64 x 64 cm. Jedyną ich zaletą jest to że znakomicie nadają się do ciągów komunikacyjnych, wąskich pomieszczeń oraz przestrzeniach przemysłowych. Można je stosować zamiennie lub dodatkowo do opraw 4 x 18W.

Zalety opraw rastrowych:

  • atrakcyjność cenowa
  • łatwość instalacji
  • łatwość wypinania rastra
  • prosta konserwacja – ułatwiony dostęp do źródeł światła i osprzętu dzięki mocowaniu rastra za pomocą zaczepów
  • raster złożony z odbłyśników o kształcie parabolicznym i poprzeczce w kształcie V
  • statecznik elektroniczny zapewnia dłuższą żywotność świetlówek oraz umożliwia zapłon bez migotania (tylko takie należy używać)

Świetlówki LED w kształcie opraw oświetleniowych typy T5 i T8

Oświetlenia LED w kształcie opraw oświetleniowych typy T5 i T8 oraz kasetonów świetlnych, które wykorzystują diody led, są coraz częściej stosowane. Diody led znajdują zastosowanie w szerokim asortymencie produktów oświetleniowych, w tym taśmach, żarówkach i lampach, co pozwala na osiągnięcie najnowszych osiągnięć technologicznych oraz wysokiej jakości i trwałości tych produktów. O tym więcej w kolejnym artykule.

Ile kosztuje roczne użytkowanie świetlówek?

Przyjmijmy przykładowe pomieszczenie o wymiarach 5 metrów x 5 metrów. Aby zapewnić odpowiedni poziom i równomierność oświetlenie powinniśmy zamontować 4 kwadratowe oprawy rastrowe. Każda oprawa posiada 4 szt. świetlówek liniowych o mocy 18 W. W uproszczeniu można przyjąć że pojedyncza oprawa rastrowa pobiera 72W. Czyli w całym pomieszczeniu oświetlenie będzie pobierało 288 W/godzinę.

Zużycie godzinowe: 288W – tzn. 72W x 4 szt.

Zużycie miesięczne (168 godzin pracy): 48 384 W (48,384 kW) – tzn. 288W (zużycie dzienne) x 168 dni Przy 21 dniach pracy (168 godzin/mc) miesięcznie oświetlenie będzie pobierało 48,384 W

Praktycznie przy 1000 godzin zużycie prądu jednej świetlówki wynosi 22kWh

źródła światła typu LED

Wybierając świetlówek 18W (zamiast zamienników LED) warto wziąć pod uwagę poniższe elementy (na przykładzie polecanej świetlówki: MASTER TL-D Super 80 18W/840 PHILIPS)

  • zamiennik LED posiada mniejszy kąt świecenia niż standardowa świetlówka, który wynosi 140 stopni
  • liczba lumenów 1350
  • nominalny okres trwałości 15 tys. godzin
  • temperatura barwowa 3200-5300 K
  • problematyczna odporność na niższe temperatury (praktycznie do stosowania w pomieszczeniach ogrzewanych)
  • cena około 4-5 zł/szt. (renomowanej firmy ale najtańsze od około 2 zł/szt.)
  • ochrona IP22
  • wskaźnik oddawania barw 80-89

Warto również pamiętać, że zasilacze led są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oświetlenia LED. Zasilacze stałonapięciowe pomagają uniknąć uszkodzeń diod LED, a na rynku dostępne są różne rodzaje zasilaczy, w tym wodoodporne i o różnych mocach, co pozwala na dostosowanie do specyficznych potrzeb oświetleniowych.

Przeczytaj o zasilaczach LED: Zasilacz LED – jaki wybrać i jak obliczyć potrzebną moc?

Ile kosztuje roczne użytkowanie LED jako zamiennika świetlówki do rastra 4 x 18W?

Przyjmijmy przykładowe pomieszczenie o wymiarach 5 metrów x 5 metrów. Aby zapewnić odpowiedni poziom i równomierność oświetlenie powinniśmy zamontować 4 kwadratowe oprawy rastrowe. Każda oprawa posiada 4 szt. świetlówek LED o mocy 9 W. W uproszczeniu można przyjąć że pojedyncza oprawa rastrowa pobiera 36W. Czyli w całym pomieszczeniu oświetlenie będzie pobierało 144 W/godzinę. Alternatywnie, taśmy LED mogą być również skutecznym rozwiązaniem oświetleniowym, oferując jednolitą linię światła i różnorodność kolorów, co czyni je idealnym wyborem do dekoracji wnętrz.

Zużycie miesięczne (168 godzin pracy): 24 192 W (24,192 kW) – tzn. 144W (zużycie dzienne) x 168 dni Przy 21 dniach pracy (168 godzin/mc) miesięcznie oświetlenie będzie pobierało 24,192 W

Praktycznie przy 1000 godzin zużycie prądu jednej „świetlówki LED” wynosi 9kWh

Wybierając zamienniki LED do świetlówek 18W warto wziąć pod uwagę poniższe elementy:

  • zamiennik LED posiada mniejszy kąt świecenia niż standardowa świetlówka, który wynosi 140 stopni
  • liczba lumenów 850 (w porównaniu do 1350 świetlówki liniowej)
  • nominalny okres trwałości 30 tys. godzin (w porównaniu do 15 tys. godzin świetlówki liniowej)
  • temperatura barwowa 4000-4500 K
  • odporna na niższe temperatury
  • cena około 13-14 zł/szt.
  • ochrona IP44
  • wskaźnik oddawania barw 80

Zadzwoń do TERMOlight i umów się na pomiar oświetlenia.